Kõne 100 aastasele Eestile

Avaldame Eesti Vabariigi 100 sünnipäevale pühendatud kõne, mis kõlas Lindi Lasteaia-Algkooli aktusel.

Kõne kirjutasid meie, Lindi kooli 1.-4.klassi õpilased.
Pöördumine Eesti Vabariigile on kokku kirjutatud põhimõttel, et iga lapse kirjutisest on kõnes vähemalt üks lause.

Austatud direktor, õpetajad, õpilased ja teised, kes täna siia kogunenud olete.

Tere Eesti rahvas. Tervitan teid Eesti sajandal sünnipäeval.
Mul on suur rõõm ja au seista teie ees nii tähtsal päeval.

Täna on Eesti vabariigi sünnipäev.

See aasta on tähtis selle pärast, et Eesti Vabariik saab 100 aastaseks.
Sa oled juba väga, väga vana.
Hea Eesti Vabariik sa oled minust 90 aastat vanem.
See on väga pikk aeg minu jaoks, aga maailma silmis oled Sina veel noor.

Kuigi Lindi kool on veidi vanem kui Eesti, poleks Lindi kooli ilma Eesti Vabariigita. Palju kasu on olnud koolidest, sest seal saavad inimesed aru, kui kallis on eestlastele Eestimaa ka siis, kui Eestit ei olnud. Ka Eesti kultuuri üritused pole kadunud näiteks alles on ikka laulupeod ja tantsupeod.

Mida me teeme kui Eesti on kakssada? See võiks jälle siin toimuda. Mida me peaksime selleks tegema? Mina arvan, et me peame loodust hoidma, ajaga kaasas käima, tarku presidente valima ja riiki kaitsma.

Tehniliste arenduste poolest oleme Euroopas esirinnas.

Eesti sajandal sünnipäeval on hea meel tõdeda, et sport on eestlastel üha rohkem meeldima hakanud. Lindi kooli lapsed harrastavad juba kolmandat aastat iga nädalaselt jalgpalli. Jalgpall on populaarne nii poiste kui tüdrukute seas kuigi enamasti poiste seas.

Eesti on ilus maa.
Mul on suur au elada riigis, kus on põnev ajalugu, lillerohked suved ja lumerohked talved.
Siin on puhas loodus ja siin on hea olla.
Minule meeldib sinu puhas õhk. Siin on palju kus seleenel käia.
Eestis pole looduskatastroofe ehk siin on turvaline elada.
Mul on siin oma kodu, pere ja sõbrad ja mul on õnnelik lapsepõlv. Ma olen kindel, et kui ma saan suureks ja targaks ja reisin Eestist ära, et näha elu mujal, siis kindlasti ei unusta ma sind, armas Eestimaa.

Eesti on minu jaoks tähtis koht, sest siin on kõik mulle olulised. Näiteks mina, ema, isa, õde ja minu koer Saule.
Eesti suvel saan ma ujuda, süüa maasikaid ja vaarikaid. Eesti sügisel saan ma lehti riisuda ja lehehunnikusse hüpata. Eesti talvel saan ma lumememme teha ja toas sooja kakaod juua
Minu sooviks on, et kõik Eesti elanikud hoiaksid oma kodu ja üksteist.

Ma soovin Eestile õnne, rõõmu, ringikäimist, aega, rahu. Soovin sulle head elu ja head metsa.
Soovin, et hoiaksime oma maad.
Soovin, et Eestis enam sõda ei tuleks. Soovin, et kõikidel oleks süüa ja oleks rahu, oma kodu ja õnnelik pere.
Soovin, et inimesed oleksid lahked.
Ma soovin, et Eesti värvid jääksid samaks.
Soovin, et Eesti kasvaks suuremaks ja tugevamaks.
Soovin kõikidele head elu ja rõõmsat meelt.
Ma soovin Eestile kõike head, head aastapäeva, head nendele kes võitlesid Eesti eest, head kõikidele Eesti presidentidele, kõikidele eestlastele ja soovin , et meie Eestimaa elaks sada korda sada aastat veel.

Mul on kahju, et mul pole ühtegi kingitust Eesti sünnipäevaks aga mul on Eesti hümn peas ja ma arvan, et see on ka omamoodi kingitus.

Las jõuda Eesti Vabariigi sünnipäeva tähistamine kõikidesse kodudesse ja tähistagem seda peolaua ja hümniga.

Ela hästi ka peale sajandat aastat!

Eestlased hoolitsevad su eest.

Minu armas Eesti!

Aktusel tänasime meie maja sõpru:

2012  Jüri Kivirand Meie maja ja küla inimene. Neid töid mida ta on meie jaoks teinud ei jõuagi üles lugeda. Viimane nendest on jääkarussell. 2014 kätleja

2013 Anne Orav on hindamatu varalaegas talletades endas hulganisti kooli ajalugu ning alati suudab meid kõiki üllatada oma kohusetundega. 41 aastat Lindi kooli õpetaja ja praegugi on alati valmis tulema asendama. Peenrad, 2014 kätleja

Lindi Lasteaia-Algkooli SÕBER 2015 Ivo Tart on alati valmis toetama ja andma, mis on tema võimuses. Ei ole veel kordagi kuulnud, et ei ma ei anna, ma ei oska, ma ei saa. Kui tal ei ole endal aega kätt külge panna, siis lubab ta lahkelt oma töölisi, ruume ja materjale kasutada.

Lindi sõber 2016 Silvi Arukase endine ja praegune pedagoog. Tema abi, nõu ja käteosavusega on meie maja alati maitsekalt peoehteis.

Lindi kooli SÕBER 2017 Jüri Tenson on Lindi Lasteaia-Algkooli õpilastele merebioloogiat õpetanud alates 2010. aastast.

Kuldar Merimaa Lindi kooli vilistlane ja Kotkaristi V klassi teenetemärgi omanik. 2016 kätleja

Agor Tettermann Lindi kooli vilistlane ja  Kotkarist hõberist mõõkadega teenetemärgi omanik. 2015kätleja koos perega

Tiiu Sommer Lindi Käsitööaida lahke perenaine. Laste käelise ja perenaise rolli eest seisja. Lindi suvekoolis keraamika tunnid ja parim maitse eestvedaja?

Olaf Esna Lindi kooli vilistlane 1947. Olaf Esna on Maarjamaa risti IV klassi teenetemärgi omanik. Olaf Esna on aastaid uurinud Pärnu ja Lindi ajalugu. Hetkel kirjutab Lindi kooli, küla ja piirkonna ajalugu. 2017 kätleja

Linda Mulk on kõige pikema ametiajaga koolidirektor Lindil, 41 aastat. Audru valla vapimärgi omanik.

Aare Jürgenson Puna aiand ja lahke annetaja, Abikaasa Angela Jürgenson Lindi kooli vilistlane

Ervin Hansalu Alati abiks. Audru valla vapimärgi omanik ja suur abimees koos kopaga ja ilma.

Ene Säde 34 aastat Lindi kooli pikapäevarühma õpetaja.

Mihkel Säde 34 aastat pikapäevarühma õpetaja parem käsi. Abiks alati kui vaja ja rohkem ka!

Valter Parve Tutvusime 4 aastat tagasi. Meeleolukad muusikatunnid ja laulame 24.veebruaril algataja.

Kaire Mertsin 4.aastat Lindi LAAK direktor. Viis sisse palju uuendusi. Erinevate huvigruppide liitja.

Kaja Rinaldo kolmel aastal meie keraamikatundide ja ühel aastal puutöö õpetaja.

Tiiu Tammer Meie raamatukoguhoidja ja hea maja hing.

Marge Massa Lindi külaseltsi esinaine. Ja koostööpartner.

Peeter Raja Reinu talu loomaaed