Lindi kooli sõber 2017.a. JÜRI TENSON

Jüri Tenson

Sündis 12.01.1942

Lindi Lasteaeda-Algkooli jõudis Jüri 2010 aastal, kui direktor Kaire Mertsin ja hoolekogu esimees Maris Moorits koos Jüri Tensoniga leidsid, et kaluriküla lapsed peaksid rohkem teadma merest ja sellega seonduvast. Ja nii sündis, et Lindi Lasteaia-Algkooli lapsed olid esimesed Pärnumaal, kes said osa merebioloogia õppest. Merebioloogia projekt, mida rahastas KIK, kestis kaks aastat. Koos Pärnu loodusmaja merebioloogist juhendaja Jüri Tensoniga käidi mere ääres ja metsas ning õpiti, mida põnevat kodurand ja -meri endas peidavad. Said selgeks nii suured, kui ka väikesed kalad. Õpiti sedagi, kuidas merel ellu jääda ja mõõdeti prügi kogust, mis mererannas vedeleb.

Kuid vaatamata projekti rahastamise lõppemisele ei lõppenud huvi ja tegevused merebioloogia vallas. Kohtumised Jüriga on leidnud aset päris mitmel korral igal õppeaastal.  Alates 2016/17 õa on käivitunud merebioloogia ring. Koos uuritakse, arutatakse ja avastatakse palju põnevat nii maal kui merel. Koos Jüriga on lapsed käinud ja õppinud mitmetes põnevas paigas nagu Ermistu järv, Kihnu, Matsalu, Valgerand, Pärnu ja loomulikult Lindi piirkond ning Suvekool Lindil.

Jüri Tenson on mees, kellega on põnev vestelda nii lapsel kui täiskasvanul. Tal on jutustada huvitavaid lugusid nii merebioloogi tööst, loodusest ja elust enesest.

Jüri kuldsed laused.

• Sinust ei pea mitte ainult kasu olema. Kui oled oma tegevusega võimalikult vähe kahju teinud, on ka see suur asi.
  • Karta tuleb seda, mida me ei tea.
  • Tark ei torma, märka seda, mis su ümber on.

Jüri Tenson on Lindi Lasteaia-Algkooli SÕBER.

Aitäh Sulle!

Kogu Lindi Lasteaia-Algkooli nimel

direktriss

Ulla Orgusaar

23.02.2017.a.

Lapsed kirjeldavad, et Jüri Tenson on:

Õpetaja, merebioloogia õpetaja, mereuurija, merehuviline, kalamees, major.

Ta tegeleb:

Mereuurimise ja merebioloogia õpetamisega, püüab kalu, et neid uurida. Tegeleb putukate ning loodusega. Uurib vetikaid, liiva, veealust, mere sügavust. Juhib sõjaväge.

Milline ta on:

Ta on tore ja vahel tõsine, sõbralik, tark, hea, rahumeelne, abivalmis, töökas, lahke,

naljakas aga vana. Tal on pruunid juuksed ja talle meeldib loodus. Ta teab kaladest kõike, kannab prille ja nokamütsi. Ta on inimene.

Mälestused seoses Jüri Tensoniga:

Näitas mikroskoobist puuki ja kirpu. Ta õpetas mulle, kuidas kiiremini joosta.

Jüri Tenson on päästnud sõdalasi. Me käisime Ermistu järve ääres.

Ma küsisin ta käest, kas kalad pissivad. Ta ütles, et kalad pissivad silmade kaudu.

Ma mäletan, et me nägime lindu, kes magas kärus. Me läksime kooliga Ermistusse, kus Jüri Tenson õpetas kala püüdmist ja tutvustas mõned kalad.

Kui ma näitasin Jürile leitud kollast ussi, siis ta ütles, et vahelduseks ka mõni kollane uss ja see oli tore. Tunni lõppedes jagas kõigile kommi.

Jüri Tenson on mulle õpetanud:

Et meri on huvitav. Ta on õpetanud, et on olemas lume gekko. Kala sisemust ja et kalasid on jämedaid ja lapikuid.  Ühel kalal on punane luustik ja ühel kalal on täiega suured kihvad.

Ma olen teada saanud kalade kehaosasid ja sisikonda. Kuidas teha kalasõlme ja püüda  kala ning kala püüdes tuleb vaikselt olla. Mõned kalad on kivi küljes kinni ja mõned ei taha vees olla.  Siin meres oli mitu aastat tagasi vaal. Kuidas sõjaväge juhtida.

Ta elab meie Eestis ja seda, et ta on meie suguvõsast.